הכל על משכנתא הפוכה - משכנתא לגיל הזהב

משכנתא הפוכה היא משכנתא שיותר ויותר אנשים מתחילים להכיר את ערכה. מהי בכלל? איך היא יכולה לעזור לאנשים מבוגרים? אם גם אתם/הוריכם בני שישים ומעלה ייתכן וגם אתם תוכלו להיעזר במשכנתא הפוכה.

מהם מאפייני משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה שונה מאוד ממשכנתא רגילה. משכנתא הפוכה נותנים לכל מטרה, רק לבני שישים ומעלה, בתנאי שהם משעבדים את הנכס שבבעלותם. זה אומר שתוכלו לקחת משכנתא כזו רק אם כבר סיימתם לשלם את המשכנתא שלכם או שאתם לקראת סיומה.

כיצד פורעים משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה לא פורעים בתשלומים חודשיים ואין מועד פירעון ידוע מראש. ניתן לפרוע את ההלוואה באחד משני המועדים הבאים, המוקדם מביניהם: 

  1. כשהלווה מכר את הנכס ומעוניין לפרוע את ההלוואה, אך בתנאי שכבר השתמש ב-50% מההלוואה. 
  2. בעת פטירתו של הלווה – במקרה כזה היורשים משלמים את החוב. בעת קבלת המשכנתא מחתימים את היורשים על כך. 

כדי שהיורשים יעמדו בתשלומי החוב הם יכולים לעשות זאת באחד משני האופנים הבאים: 

  1. להעמיד את הנכס למכירה ובכסף שקיבלו תמורתו, לשלם את המשכנתא 
  2. הם יכולים למחזר את המשכנתא ההפוכה למשכנתא רגילה בעלת תנאים נוחים יותר.

כמה משכנתא ניתן לקבל במשכנתא הפוכה?

אחוז המימון שניתן לקבל במשכנתא הפוכה נע בין 50% – 30% מערך הנכס, תלוי לרוב בגיל הלווה ועד לתקרה של 1.8 מיליון ש"ח. ככל שהגיל עולה, אחוז המימון יהיה גבוה יותר. כי ככל שהלווה מבוגר יותר, המשכנתא ניתנת לתקופה קצרה יותר וסיכון הבנק יורד.

את המשכנתא הזו ניתן לקבל בתשלומים רגילים כמו בכל משכנתא או כקצבה חודשית. נניח שהלווה לא מתפרנס ואינו מקבל קצבת פנסיה, הוא יכול למשכן את הנכס שלו לבנק ולקבל תמורתו קצבה חודשית למחייתו.

מה גובה הריביות במשכנתא הפוכה?

במשכנתא הפוכה הריביות גבוהות מאוד, לרוב נע בין 6%-5. הסיבות לכך:

  • לא כל בנק נותן הלוואה כזו ולכן לא קיימת תחרות בתחום.
  • ההלוואה היא לכל מטרה ואלו תמיד יקרות יותר.
  • סיכון גבוה למלווה – ההלוואה לא מוחזרת בתשלומים חודשיים. וכך היא גדלה כל הזמן.

האם משכנתא הפוכה שווה את המחיר?

מלכתחילה לא מומלץ לקחת משכנתא זו. גם מפני שהיא יקרה מאוד וגם מפני שאתם בעצם נותנים את הבית שלכם לבנק כמתנה, אם הילדים שלכם לא יפרעו את החוב לאחר ה-120. למרות שלא תזדקקו עוד לבית, הוא עדיין יכול לשמש את הילדים שלכם, במיוחד שהמחירים עולים כל הזמן והערך של הנכס יכול לעלות משמעותית.  

אך מצד שני, לא ניתן לבטל זאת במידה שהמשכנתא תבוא לעזרתם מבחינה כלכלית. היא יכולה להתאים לכם אם אתם מעוניינים בה בשביל להגשים את החלומות שלכם או לעזור לילדים שלכם בחייכם. כל אחד ישקול את השיקולים שלו ויערוך לעצמו את סדר העדיפויות שלו. 

חשוב לציין:

כמו בכל משכנתא גם במשכנתא הפוכה מומלץ לפנות ליועץ משכנתאות לקבלת ייעוץ אפקטיבי. ההמלצה שלנו היא לא לפעול באופן עצמאי. העניין לא פשוט כל כך והוא דורש הבנה מקצועית. תוכלו לפנות אלינו ונעזור לכם במקצועיות הרבה שלנו.