מהם השלבים ללקיחת משכנתא?

כיצד לוקחים משכנתא? מאיפה מתחילים? מה צריך לדעת קודם? לקיחת משכנתא אינה פעולה פשוטה כל כך והיא גם לא מתבצעת תוך יום. לפני שאתם ניגשים אליה חשוב שתדעו מראש, מה מחכה לכם, על מנת שתבצעו את הדברים היטב. על מנת להקל עליכם, הכנו עבורכם כאן כתבה המפרטת באופן כללי את כל השלבים שתצטרכו לעבור בדרך למשכנתא שלכם. הישארו אתנו עד הסוף כדי שלא תפספסו שום שלב. 

הבנק בודק את העבר הכלכלי שלכם

בשלב זה הבנק ידרוש ממכם להציג מספר מסמכים אישיים המדווחים על ההתנהלות הכלכלית שלכם בחודשים האחרונים:

תעודת זהות – הבנק בודק את העבר בנקאי שלכם, על מנת לוודא שהוא היה חלק ללא חריגות משמעותיות כגון: צ'קים שחזרו, חריגות בחשבון, אי עמידה בתשלומי הלוואות או כרטיס אשראי, התראות ועוד. 

שלושה תלושי משכורת אחרונים – הבנק בודק את גובה השכר שהרווחתם בשלושת החודשים האחרונים, על מנת לוודא שאכן תצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא כפי שאתם מצהירים.

דפי עובר ושב של החשבון האישי שלכם בשלוש החודשים האחרונים– הבנק בודק את הנתונים של החשבון שלכם, על מנת לוודא כי בחשבון שלכם אכן מצויינים ההכנסות שהצגתם. הוא בודק מה גובה ההוצאות שלכם, כדי לוודא שנשאר לכם כסף פנוי לתשלומי המשכנתא. הבנקים מאפשרים גובה החזר חודשי בהתאם ליכולת ההחזר החודשית של הלווה. יכולת ההחזר נקבעת לרוב בסכום השווה לשליש מגובה ההכנסה הפנויה של הלווה. 

קבלת אישור עקרוני

אישור עקרוני תקבלו לאחר שהבנק בדק את הנתונים הכלכליים שלכם והגיע להחלטה שאכן אין סיכון לתת לכם משכנתא. באישור הוא מסכים לתת לכם את המשכנתא בתנאים שקבעתם ביניכם. האישור ניתן ללא התחייבות מצד הבנק לתת לכם את המשכנתא, ואף לא מצדכם, לקחת אותה. כל עוד לא חתמתם על הטפסים, כל אחד יכול לחזור בו. האישור בתוקף עד שלושה חודשים. אם לא לקחתם את המשכנתא תצטרכו להגיש מחדש את המסכים שהבנק מבקש.

בדיקת נסח טאבו

בשלב זה הבנק ידרוש ממכם להציג את נסח הטאבו, השייך לנכס המדובר. נסח טאבו הוא מסמך המציג את זהותו של הנכס, כגון: מיקום הנכס, בעליו, גודלו ועוד. הבנק בודק אם הנתונים הרשומים בטאבו על מנת לוודא את תקינותו החוקית, ביניהם: האם הנכס רשום כפי שאתם מציגים אותו, האם הנכס רשום על הבעלים שאתם מציגים, האם אין בנכס חריגות בניה שאסורים על פי חוק, האם אין הערות אזהרה על משהו ועוד.

השלמת עסקת הרכישה

לאחר שהבנק עבר את שלב ההיכרות איתכם ועם הנכס והתרשם לטוב, הוא מאשר את המשכנתא. לאחר שיש לכם אישור משכנתא, תוכלו לחתום על חוזה רכישה עם בעל הנכס. אך חשוב מאוד, עד שלא קבלתם אישור עקרוני מהבנק, אל תחתמו על שום חוזה. זאת כיוון שאינכם בטוחים עדיין שהכסף מאושר לכם. הרי אם הבנק לא יתן לכם את המשכנתא בסופו של דבר, יהיה עליכם לרכוש את הנכס ולעמוד בתשלומים ובהתחייבויות, על פי החוזה שחתמתם עליו.

הרכבת תמהיל משכנתא

לפני שאתם ניגשים לבנק, בנו לכם תוכנית משכנתא, בהתאם לצרכים וליכולות הכלכליות שלכם. בהלוואת משכנתא קיימים סוגי מסלולים ותנאים רבים ומגוונים. ניתן לקחת משכנתא בשילוב של מספר סוגי מסלולים בתמהיל משכנתא אחד. רצוי לתכנן משכנתא יחד עם יועץ משכנתאות שיבנה יחד איתכם תמהיל משכנתא בהתאם למצב הכלכלי שלכם בהווה, עם מבט לעתיד. לאחר שיש לכם תוכנית משכנתא מוכנה, פנו לבנקים לקבל הצעות בהתאם. כך תוכלו לסגור על עסקה משתלמת.

פתיחת תיק משכנתא וחתימה על מסמכים

השגתם את ההצעה המתאימה עבורכם? הבנק אישר? מזל טוב. בשלב זה הבנק יפתח לכם תיק משכנתא ויבקש ממכם לחתום על מסמכי ההלוואה.  

עריכת בטחונות

סיימתם עם החתימות? כעת הבנק ידרוש מכם להשלים לו את הביטחונות על המשכנתא, ביניהם: שיעבוד הנכס, רכישת ביטוח משכנתא הכולל ביטוח מבנה וביטוח חיים ועוד.

העברת בטחונות לבנק

לאחר שערכתם את הביטחונות שהבנק דרש, עליכם להעביר לבנק את האישורים המעידים על השלמת ביצועם כראוי.

בחינת תקינות הבטחונות

הבנק בודק את הבטחונות, אם הם אכן תקינים ומתאימים לעסקה. במקרה של חריגה מסוימת, הבנק ידרוש לשנותם. אם הכל בסדר, הבנק יאשר את הבטחונות, יסגור את העסקה ויעביר לכם את כספי המשכנתא, בשעה טובה.

חשוב שתדעו

גם אם הבנתם את התהליך ללקיחת משכנתא, כל שלב מהשלבים שהצגנו כאן, הוא תהליך בפני עצמו שלוקח זמן וכרוך במושגים ובדרישות חדשים. לכן, חשוב להיעזר בשירותי ייעוץ משכנתאות שיתן לכם הסבר מלא על כל שלב בהתאם לנתונים האישיים שלכם. השאירו פרטים כאן ומומחה משכנתאות מטעמנו יצור איתכם קשר וילווה אתכם באופן אישי עד לקבלת המשכנתא הרצויה עבורכם. 

כמובן שאנו רוצים לתת לכם הזדמנות להכיר את המקצועיות שלנו ולכן, פגישה ראשונה היא ללא כל התחייבות מצידכם.