רוצים לקנות בית? כמה הון עצמי אתם צריכים בשביל המשכנתא שלכם?

מתקדמים לרכישת דירה? אנו שמחים בשבילכם! אם אתם בדרך למשכנתא אתם בוודאי שואלים את עצמכם כמה הון צריך בשביל משכנתא. מהו הסכום שאתם צריכים להביא מהבית כהון עצמי לרכישת דירה. בכתבה הבאה נענה לכם על השאלה הזאת ונעשה לכם סדר בנושא הקרוי "הון עצמי".

מה זה בכלל הון עצמי?

פעם רוב האנשים רכשו דירות בלי לקחת משכנתא כלל. הם השתמשו עם כסף שהיה להם וקנו דירה. היום מחירי הדירות יקרים מאוד ולכן כמעט ואין רוכשים שקונים דירה ללא משכנתא. משכנתא זו בעצם הלוואה מהבנק שאמורה לעזור לכם לרכוש את הבית. לעזור, אך לא לממן את הרכישה. אין כזה דבר שלקוח מקבל מהבנק מימון מלא עבור הדירה אותו הוא יפרע אלא כל לקוח מקבל רק חלק מהסכום. את הסכום הנותר צריך הלקוח להשלים בעצמו על ידי הון עצמי סכום כסף שאותו הוא הביא מהבית.

רוצים דוגמא?

אם הדירה שאתם רוצים לרכוש עולה מיליון שקלים והבנק מממן לכם עלות של 75% מן דירה תקבלו מהבנק 750,000 ש"ח. כדי לרכוש את הדירה חסרים לכם כעת 250,000 ש"ח אותם תביאו אתם. הסכום הזה נקרא הון עצמי, הכסף שאתם מביאים בכוחות עצמכם.

איך מחשבים כמה הון צריך בשביל משכנתא?

ההון שתצטרכו להביא הוא כמה שיחסר לקניית דירה. כדי לחשב את ההון העצמי שתצטרכו להביא תצטרכו לדעת כמה הבנק מממן לכם ועל פי שווי הדירה להגיע לתוצאה של הסכום שחסר. אם הדירה שווה 1,200,000 ש"ח והבנק מממן 60% כלומר 720,000 ש"ח. הסכום החסר לקניית הדירה הוא 480,000 ש"ח וזה סכום ההון העצמי.

מהם אחוזי מימון?

כמו שאמרנו, הבנק מממן רק חלק מסכום דירה. החלק הזה נקרא אחוז מימון של המשכנתא. למשל אם הבנק הלווה כמשכנתא סכום שהוא 70% מהמחיר של דירה, אחוז המימון של המשכנתא הוא 70%. שימו לב, אחוזי המימון משפיעים על המשכנתא ועל הריביות. וקיימים כללים כמה אחוזי מימון ניתן לקבל.

רוכשים דירה ראשונה- מי שאין לו ולא היתה לו דירה ב 10 השנים האחרונות וגם לא היתה רשומה על שמו דירה זכאי בעת רכישת דירה ראשונה ל 75% מימון משכנתא. 

דירה חלופית- משפרי דיור הרוכשים דירה חלופית ומוכרים את דירתם הקודמת זכאים ל 70% מימון.

דירה להשקעה- ברכישת דירה להשקעה יקבלו הרוכשים עד 50% מימון. דירה להשקעה זו דירה שניה ומעלה.

גייסו כמה שיותר הון עצמי!

על אף שהבנק מוכן לתת לכם אחוזי מימון של עד 75% בדירה ראשונה ועד 70% בדירה חלופית, היינו ממליצים לכם לנסות לגייס סכום גבוה יותר כך שאחוזי המימון שלכם יהיו כמה שיותר נמוכים. ועדיף שהם יהיו נמוכים מ 60%. ככל שאחוזי המימון יהיו נמוכים יותר, כך תקבלו משכנתא בתנאים טובים יותר.

בשורה התחתונה

כדי לרכוש דירה אתם צריכים להוציא משכנתא ולהביא השלמה בכוחות עצמכם שנקראת הון עצמי. בדרך כלל גובה ההון העצמי יהיה בין 50%-25% ממחיר דירה. לפעמים ההון העצמי יהיה אף יותר גבוה או יותר נמוך. 

כדי לגייס הון עצמי צריך לעמול אפשר לחסוך ובמקרה הצורך ניתן גם לקחת הלוואות רק שצריך להיזהר בזה ולוודא שאתם מסוגלים להחזיר את הסכומים האלה.

יש עוד הרבה מה ללמוד על הון עצמי ועל משכנתא בכלל, מוזמנים להכיר את מומחי המשכנתאות שלנו ברחובות שיסייעו לענות לכם על על שאלה שתשאלו ולהשיג עבורכם משכנתא מצויינת המותאמת במיוחד בשבילכם.

לקביעת פגישת ייעוץ חינם עם המומחים שלנו, הקליקו!