מה יקרה עם המשכנתא כאשר ריבית הפריים תתחיל לעלות?

לפני כשנה בדצמבר 2020 פורסמה הודעת בנק ישראל המבטלת את תקנת הפריים. עד אז לא היתה אפשרות לקחת פריים על יותר מ ⅓ מסכום המשכנתא. בדצמבר 2020 הרחיב בנק ישראל את ההגבלה ונתן אפשרות לקחת ⅔ מההלוואה בפריים. הפריים נחשב מסלול זול ואטרקטיבי אך הוא קצת מסוכן כי הוא משתנה. לכן קבעה הרגולציה שאין לקחת יותר מ ⅓ פריים במשכנתא/ כך אנשים לא יחשפו את עצמם לסיכונים. בדצמבר 2020 רצה בנק ישראל להתניע את המשק ולכן הוציא את התקנה שנותנת אפשרות לקחת עד ⅔ בפריים כדי לעודד את רוכשי הדירות. 

מלא אנשים רצו לבנקים בחודשים שאחר כך ונלקחו אין ספור משכנתאות בפריים. 

השאלה מה יקרה ברגע שהפריים יתחיל לעלות, הרי לפריים אין יותר לאן לרדת.

בכתבה הבאה נבין מהי בכלל ריבית הפריים, ומה יקרה להחזרים החודשיים של המשכנתא ברגע שהיא תתחיל לעלות.

ממה מורכבת ריבית הפריים ומה גורם לה לעלות?

ריבית הפריים היא הריבית הבסיסית שבה משתמשים לסמל את מרכיבי הריבית בדרך כלל. כאשר פותחים קופת חיסכון או נותנים הלוואה נותנים זאת בריבית פריים +/- כלומר +/-P אחוז מסוים. ריבית הפריים מורכבת מריבית בנק ישראל הניתנת לשינוי ומריבית עוגן הבנקים שהיא 1.5%. כיום ריבית בנק ישראל עומדת על 0.1% אין לה יותר לאן לרדת ומן הסתם השלב הבא יהיה עליה בריביות. ריבית הפריים כיום עומדת על 1.6% ומורכבת מ 1.5% פלוס ריבית עוגן הבנקים 0.1%.

ברגע שריבית בנק ישראל תעלה, היא תגרור יחד איתה את ריבית הפריים ותזניק את כל ההחזרים החודשיים. זו בדיוק הסיבה שהבנק לא מאשר לקחת יותר מ ⅔ בפריים כדי שעל אף העלייה בריביות, אנשים יוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא. 

שימו לב לנתון הזה, בכלל לא בטוח שכדאי ומשתלם לקחת את ⅔ המותרים בפריים. אחרי הכל כרוך בזה סיכון רציני. לא בטוח שתהיו מסוגלים לעמוד בתשלומים המנופחים שיהיו עם עליית הפריים. 

מה יקרה להחזרים החודשיים שלנו במקרה של עלייה בפריים?

אם הפריים יעלה, אנו עלולים לחוות עלייה משמעותית של מאות ואפילו אלף שקלים. תלוי כמה תהיה העליה. היו שנים בעבר שהפריים עמד על 8% אנו אומנם רחוקים מכך אך עליה של 3% בריבית בנק ישראל במשך תקופת המשכנתא לא מופרכת ואנחנו עלולים למצוא את עצמינו מהר מאוד עם ריבית של 4.5% במקום ה 1.6% המקורי. אם זה יקרה ויש לנו משכנתא של ⅔ פריים, אנו עלולים למצוא כי ההחזרים החודשיים שלנו התייקרו ב 1,000 ש"ח שזהו סכום עצום ביחס לכל חודש.

מה אפשר לעשות?

הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות הוא לא לקחת סיכונים מופרזים. היום מסלול הפריים הוא המסלול הכי זול שקיים בשוק ולכן חבל לוותר עליו בגלל חששות. אך זה לא אומר שאנחנו צריכים לקחת אותו על כל המשכנתא וגם לא על ⅔ פריים. על ⅓ משכנתא זה בסדר, מקסימום קצת יותר. זו נוסחה מעולה לנצל את הפריים ללא נטילת סיכונים מופרזת.

זקוקים למידע נוסף, לייעוץ?

אנחנו בחברת המפתח למשכנתאות רחובות נשמח לסייע לכם בכל מה שקשור לתכנון המשכנתא שלכם. 

פנו אלינו עכשיו ותקבלו את כל השירותים שלנו: ידע, חיסכון, התאמה מושלמת של משכנתא ללקוח, רוגע וביטחון.

לקביעת פגישת ייעוץ חינם, הקליקו כאן!