כמה משכנתאות מסובסדות בשנה על ידי משרד השיכון?

היום משכנתא היא מילה נרדפת לרכישת דירה. בעקבות מחירי הדיור הגבוהים, אין היום כאלו שרוכשים דירה ללא משכנתא. השאלה המתבקשת היא איך כולם עומדים בתשלומי המשכנתא. כמו בכל מקום, גם בישראל יש אנשים משופעים יותר במזומנים ויש שפחות. 

אז זהו שיש לא מעט משכנתאות שמסובסדות על ידי המדינה. בפוסט הבא נספר על הסבסוד הזה ונביא נתונים. כמו מספר המשכנתאות המסובסדות, היקף הסכום הכולל של הסבסוד, גובה המשכנתאות וכו'

מי יוכל לעזור לכם בחישוב ערך הדירה שלכם?

המדינה מסבסדת את המשכנתא לכאלו שברשותם יש תעודת זכאות. מדובר בעצם במסלול זכאות שהמדינה מסבסדת. יש קריטריונים לקבלת תעודת זכאות ואלו שברשותם תעודה כזו זכאים להטבות שונות מטעם המדינה. האמת שכיום מסלול זכאות הוא לא מאוד משתלם כי הריביות בשוק מאוד זולות. מסלול זכאות הוא מסלול קבוע צמוד מדד. הריבית הזו אמורה להיות נמוכה תמיד ב 0.5% ממחיר השוק. הסכום הגבוה ביותר שאליו יכולה הריבית הזו לטפס הוא 3%. כמובן שלטווח ארוך המסלול הזה עשוי להיות מוצלח מאוד. אך אם ריבית הפריים הנמוכה של היום לא שווה לקחת 2.5% שמגיע עד 3%. חוץ מזה משכנתא שמשולב בה מסלול זכאות פוטרת את כל מסלולי המשכנתא מעמלת פירעון מוקדם. כך אפשר למחזר את המשכנתא לעיתים דחופות או לפרוע אותה מבלי לשלם עמלת פירעון מוקדם.

בסך הכל בשנת 2020 ניתנו 13,000 משכנתאות בהם מסלול זכאות. עלייה של 5% מהשנה הקודמת. היקף המשכנתאות שנלקחו במסלול זכאות הוא 1.7 מיליארד ש"ח.

דירות בסבסוד המדינה

מלבד מסלול זכאות קיימות גם תוכניות של סבסוד ממשי. כמו תוכנית מחיר למשתכן והתוכנית החדשה מחיר מטרה. בשנה שעברה, 2020 העניקה המדינה 2,860,000 ש"ח לאזרחים במסגרת סבסוד מגורים ומשכנתא. רוב הכסף הגיע לידי האזרחים דרך מחיר למשתכן. סכום נוסף ניתן לרוכשים חלוציים שקנו דירות באזורים מסוכנים בסמיכות לגבול. וכן, הנכים גם הם קיבלו הטבות שונות.  

מי מממן את המענקים לזכאים?

יש שתי אפשרויות, או שהבנקים הם אלו שנותנים את ההנחות כמו במסלול זכאות, ואז משרד השיכון מסבסד לבנק את הריביות. או שמשרד השיכון נותן את ההטבות והבנקים הם אלו שמעבירים את הכסף בגדול המקור למימון הכספים הוא משלם המיסים מתקציב הממשלה.

האם אנחנו זכאים?

יתכן בהחלט שאתם זכאים צריך לבדוק את זה דבר ראשון לפני שעושים משכנתא ולהוציא תעודת זכאות. אם בסוף תשתמשו בזה או לא, זה כבר סיפור אחר. צריך להבין שאין רק דרך אחת להוזיל את המשכנתא ולהשיג תנאים טובים. יש מלא דרכים. את אותו הדבר אפשר להשיג עם מסלול זכאות ובלי מסלול זכאות השאלה אם מחליטים להשתמש בו או לא.

מה שבטוח הוא שכדאי לפנות ליועץ משכנתא שירכיב לכם תמהיל משכנתא מסובסד בפני עצמו.

מוזמנים להכיר את המומחים של משכנתא רחובות שירכיבו לכם משכנתא הכי טובה בשבילכם.

לקביעת פגישת ייעוץ חינם, הקליקו כאן!