דרמה נוספת בשוק המשכנתאות בנושא עמלת פירעון מוקדם

הדרמות סביב עמלת פירעון מוקדם לא מפסיקות. ב 13 בספטמבר יצאה הבהרה מטעם בנק ישראל שלא ניתן לגבות עמלה תפעולית יותר מפעם אחת. ההבהרה יצאה בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה כנגד בנקים שונים. בעקבות התביעה עלתה שוב הסוגיה של ביטול עמלת פירעון מוקדם.

בכתבה הבאה נתאר את התהליך.

מה עורר שוב את הפולמוס סביב עמלת פירעון מוקדם?

עמלת פירעון מוקדם מורכבת מעמלה היוונית ומעמלה תפעולית. העמלה ההיוונית נגבתה על פי חישוב מסוים של אחוזים והעמלה התפעולית היא עמלה של 60 ש"ח. מה שקרה הוא שחלק מן הבנקים גבו עמלה תפעולית על כל מסלול בנפרד. כלומר את העמלה היוונית על הסכום הכולל של המשכנתא ו 60 ש"ח לכל מסלול משכנתא בנפרד. וכאן נכנס המקום של התובעים ב 2013 הוגשה תביעה ייצוגית התובעת את הבנקים: לאומי, בינלאומי והפועלים על כך שהם גובים על כל מסלול בנפרד עמלה תפעולית. לדברי התובעים, המשכנתא היא הלוואה אחת ואין לגבות עמלה תפעולית על כל מסלול בנפרד. במסגרת המשפט הגישו התובעים רעיונות שונים להסדרים עם הבנקים אך ההסדרים כולם נדחו לבינתיים. לאחרונה הוגש ההסדר הבא: הבנקים ישלמו 1.8 מיליון שקלים כפיצוי הסכום כולו יעבור לקרן מיוחדת שתחזיר את הכסף לכל מי ששילם עמלה מיותרת.

ההסדר נדחה מסיבות שונות.

מה היו התוצאות של המשפט?

בנק ישראל קבע שמשכנתא נחשבת כהלוואה אחת ועמלה תפעולית תיגבה פעם אחת בלבד על כל המשכנתא. אז דבר ראשון המעשה לא יחזור על עצמו שוב הבנקים הפסיקו לגבות עמלה תפעולית כמה פעמים ועכשיו נשאר לראות מה עושים עם פיצויים. 

בנק ישראל מחפש לשפר את המצב השורר היום בשוק ונוקט בפעולות שונות כדי להקל על הלווים כמו תקנת הפריים. וכעת המשפט שוב עורר את הדיון סביב עמלת פירעון מוקדם. בנק ישראל מעוניין לבטל או להחליש לפחות את העמלה הזאת. הוא רואה אותה כעמלה בעייתית שעושקת את האנשים וגורמת לחוסר נוחות בשוק. כבר תקופה ארוכה שמנסים למצוא פתרון לעניין ולא מוצאים את הנוסחה המתאימה. אם יבטלו את העמלה לחלוטין הבנקים יעשו מה שעשו כאשר ביטלו את מגבלת הפריים, יעלו את מחיר הריביות. ומצד שני אין דרך לקבוע מחיר מסוים.

איזה פתרונות יש לנושא של עמלת פירעון מוקדם? 

מה שבוחנים עכשיו זוהי אופציה שבה הלקוחות יבחרו האם לקחת משכנתא ללא עמלת פירעון מוקדם אך קצת יותר יקרה או משכנתא יותר זולה הכוללת עמלת פירעון מוקדם. האמת שהקו הזה הוא לא חידוש הוא קיים כבר היום. מי שרוצה יכול להרכיב לו משכנתא ללא עמלה, יש מסלולים מסוימים שאין עליהם עמלת פירעון מוקדם ואם לוקחים רק אותם בעצם העמלה לא קיימת. העניין שזה רק מסלולים מסוימים ויש עוד שיקולים. הרפורמה שאנשים יוכלו לבחור את מחיר הריביות לעומת עמלה תקל על האנשים שרוצים להרכיב משכנתא ללא עמלת פירעון.  

בשורה התחתונה:

במקרה של מיחזור משכנתא תיגבה עמלה יוונית כפי שנגבתה עד היום ועמלה תפעולית פעם אחת בלבד. בנק ישראל בוחן אפשרות של ביטול עמלת פירעון מוקדם. בנק ישראל שוקל ברצינות להוביל מהלך שישאיר את הבחירה בידי הלקוחות, פטור מעמלה אך בריביות יקרות יותר או ריביות סטנדרטיות או זולות.

רוצים לערוך מיחזור משכנתא?

משכנתא רחובות כאן בשבילכם!

אנו נבדוק את הכדאיות של מיחזור משכנתא עבורכם וננסה לצמצם כמה שיותר את עמלת פירעון המוקדם. 

לקביעת פגישת ייעוץ חינם, הקליקו כאן!