בנק ישראל יוצא בתקנות חדשות להוזלת המשכנתאות!

כבר הרבה זמן היו דיבורים על הגברת התחרות בין הבנקים שתביא להוזלת הריביות והנה עכשיו זה ממש קרוב. במהלך השנה הבאה 2022, יכנסו לתוקף כמה תקנות חדשות מטעם בנק ישראל שהמטרה שלהם להגביר את התחרות בשוק המשכנתאות מה שיביא להוזלה של הריביות. 

בנק ישראל לשם כך נקט בשני צעדים.

אילו שינויים יוזם בנק ישראל להוזלת המשכנתאות?

אישור עקרוני מהיר וזמין

אם עד עכשיו לקח לבנק בין יומיים לאפילו חודש, להביא אישור עקרוני, לאחר כניסת הרפורמות לתוקף הבנקים יביאו אישור עקרוני תוך יומיים, מקסימום שלושה. כיום כדי לקבל אישור עקרוני יש צורך ללכת לבנק וזה לוקח זמן. כעת בנק ישראל מחייב את הבנקים לתת את האישור העקרוני תוך ימים ספורים. בנוסף, כל בנק יהיה חייב גם להסכים לשלוח את האישור במערכת המקוונת מה שיגביר את הזמינות שלו. באישור העקרוני יהיו מפורטים הצעת משכנתא מהבנק, אישור עקרוני ותמהיל. בצורה כזו כל אחד יוכל להשוות בקלות בין ההצעות מהבנקים השונים מה שיגביר את התחרות. 

בנוסף, בנק ישראל דורש מהבנקים שהמראה החזותי של האישור העקרוני יהיה זהה בין כל הבנקים, בצורה כזו יהיה קל יותר ללקוחות להשוות בין המשכנתאות.

משכנתאות מורכבות לבחירה

מה שקורה כיום הוא חוסר שקיפות. יש אין ספור אפשרויות להרכיב משכנתא ובצורה כזו קשה להשוות בין הצעות המחיר מהבנקים השונים. לכן החליטו בבנק ישראל לאפשר ללקוחות המעוניינים בכך לבחור את אחד משלושת המשכנתאות שקבע בנק ישראל וכך יהיה להם קל יותר להשוות בין הצעות המחיר של הבנקים השונים. כמובן שזה לא מאוד מומלץ כי בכזו צורה לא תהיה להם אפשרות להתאים את המשכנתאות לצרכים שלהם וגם המשכנתא תהיה יקרה יותר כי לא יוכלו לעשות את כל התמרונים. אך בצורה כזו גם כאלו שלא מבינים כל כך בנושאים הפיננסים ולא מעוניינים לשכור יועץ משכנתא יוכלו להשוות בין הצעות המחיר השונות שבבנקים.

המשכנתאות שקבע בנק ישראל הם:

  1. המשכנתא מורכבת כולה ממסלול קל"צ. המסלול הזה יהיה מומלץ בדרך כלל לכאלו שלוקחים את המשכנתא לתקופה קצרה כמו 10-15 שנה. במקרים כאלו הם יוכלו לקבל ריביות טובות והמשכנתא תהיה יציבה ובטוחה.
  2. המשכנתא השניה מורכבת משני מסלולים. ½ קל"צ, ½ פריים.
  3. והמשכנתא השלישית תהיה מורכבת מ ⅓ קל"צ, ⅓ פריים ו-⅓ משתנה צמודה.

איך הרפורמות ישפיעו על מחירי המשכנתאות?

השינוי יורגש בעיקר אצל הציבור שלא נעזרים ביועצי משכנתא. לא נעשה כאן בעצם שום צעד שאמור להוזיל את המשכנתא אלא נעשו צעדים שאמורים להקל את תהליך השוואת משכנתא. יועצי המשכנתאות גם כך עושים את העבודה ומוזילים את המשכנתאות בעשרות אלפי שקלים כך במשכנתאות הללו לא יורגש הבדל.

בואו להוזיל את המשכנתא שלכם!

פנו עכשיו למוחים שלנו שכבר עכשיו יוזילו לכם את הריביות וירכיבו לכם משכנתא אטרקטיבית. כי גם לכם מגיע ליהנות משירות מקצועי שחוסך הרבה כסף.

לקביעת פגישת ייעוץ חינם עם המומחים שלנו, הקליקו כאן!